This 1.5 MT (97 hp) engine was fitted in the 5 generation Pickup, which was produced by Toyota from 2008 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Fuel | Gasoline |
| Displacement | 1495cm3 |
|---|---|
| Engine power | 97bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 134Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4275mm |
| Width | 1675mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1120kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 800kg |
| Body type | Pickup |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.