This 3.0 AT (210 hp) engine was fitted in the X100 [Restyling] Qualis wagon, which was produced by Toyota from 1998 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Displacement | 2994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 289Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4775mm |
| Width | 1785mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1550kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 617litre |
| Max. boot capacity | 1507litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Highway | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.