This 1.6 MT (75 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback (3-door), which was produced by Volkswagen from 1994 to 2001. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 460 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 172km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.2second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 128Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3715mm |
| Width | 1655mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1351mm |
| Rear track | 1384mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 990kg |
| Gross weight | 1400kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 975litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.