This 1.9 D MT (64 hp) engine was fitted in the 3 generation Hatchback (3-door), which was produced by Volkswagen from 1994 to 2001. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 124Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 64bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3715mm |
| Width | 1655mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1351mm |
| Rear track | 1384mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 975litre |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Kerb weight | 1035kg |
| Gross weight | 1435kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 6.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.