This 1.6 MT (101 hp) engine was fitted in the 3 generation Variant wagon, which was produced by Volkswagen from 1994 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1640mm |
| Length | 4137mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2444mm |
| Front track | 1429mm |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1250litre |
| Rear track | 1394mm |
| Kerb weight | 1090kg |
| Gross weight | 1550kg |
| Ground clearance | 140mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1595cm3 |
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 410 to 730km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | The rod connecting the levers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 13.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.