This 1.9 D MT (68 hp) engine was fitted in the 3 generation Variant wagon, which was produced by Volkswagen from 1994 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 650 to 1 070km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.3second |
| Displacement | 1896cm3 |
|---|---|
| Engine power | 68bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 130Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4137mm |
| Width | 1640mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2444mm |
| Front track | 1429mm |
| Rear track | 1394mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1160kg |
| Gross weight | 1620kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1250litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | The rod connecting the levers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.