This 1.8 16V MT (129 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Volkswagen from 1981 to 1991. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4050mm |
| Width | 1625mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1404mm |
| Rear track | 1372mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Max. boot capacity | 346litre |
| Min. boot capacity | 346litre |
| Kerb weight | 1000kg |
| Gross weight | 1320kg |
| Displacement | 320kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 168Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Fuel | Gasoline |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.