This 1.8 AT (95 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Volkswagen from 1981 to 1991. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | Gasoline |
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.4second |
| Displacement | 1781cm3 |
|---|---|
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 142Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4050mm |
| Width | 1625mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1404mm |
| Rear track | 1372mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1000kg |
| Gross weight | 1320kg |
| Displacement | 320kg |
| Min. boot capacity | 346litre |
| Max. boot capacity | 346litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.