This 1.4 TSI 4Motion MT (150 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Volkswagen from 2016 to 2017. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 720 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| Displacement | 1395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4486mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1673mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Front track | 1576mm |
| Rear track | 1566mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Displacement | 457kg |
| Min. boot capacity | 615litre |
| Max. boot capacity | 1655litre |
| Front/rear axle load | 1070/1080kg |
| Permitted road-train weight | 3070kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.