This 2.0 TDI 4Motion DSG (190 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Volkswagen from 2016 to 2017. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1839mm |
| Length | 4486mm |
| Height | 1673mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Min. boot capacity | 615litre |
| Max. boot capacity | 1655litre |
| Front track | 1576mm |
| Rear track | 1566mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1723kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Displacement | 472kg |
| Front/rear axle load | 1190/1120kg |
| Permitted road-train weight | 4760kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | from 3 500 to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1900up to 3 300 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 920 to 1 150km |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 212km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| City | 7.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.