This 2.5 TDI AT (174 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Volkswagen from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1928mm |
| Length | 4754mm |
| Height | 1726mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Front track | 1649mm |
| Min. boot capacity | 555litre |
| Ground clearance | 300mm |
| Max. boot capacity | 1570litre |
| Rear track | 1661mm |
| Kerb weight | 2342kg |
| Gross weight | 2850kg |
| Displacement | 508kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2461cm3 |
| Engine power | 174bhp |
| RPM at max power | from 3 500RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2250RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 740 to 1 160km |
| Front suspension | Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.9 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.