This 3.0 TDI MT (240 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Volkswagen from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 820 to 1 300km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 240bhp |
| RPM at max power | from 3 800 to 4 000RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 750 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 91.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4754mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1726mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Front track | 1649mm |
| Rear track | 1661mm |
| Ground clearance | 300mm |
| Kerb weight | 2374kg |
| Gross weight | 2945kg |
| Displacement | 569kg |
| Min. boot capacity | 555litre |
| Max. boot capacity | 1570litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.