This 4.2 Tiptronic (310 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Volkswagen from 2002 to 2007. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4754mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1726mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Front track | 1650mm |
| Rear track | 1660mm |
| Ground clearance | 237mm |
| Max. boot capacity | 1570litre |
| Min. boot capacity | 555litre |
| Kerb weight | 2467kg |
| Gross weight | 2945kg |
| Displacement | 478kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4172cm3 |
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 410Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 4 000 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 20.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 490 to 900km |
| Front suspension | Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 24.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.3 litres / 100km |
| Average | 17.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.