This 2.2 D MT (61 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Asia from 1993 to 1997. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3720mm |
| Width | 1630mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2260mm |
| Front track | 1330mm |
| Rear track | 1330mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 470litre |
| Min. boot capacity | 110litre |
| Kerb weight | 1330kg |
| Gross weight | 1760kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2184cm3 |
| Engine power | 61bhp |
| RPM at max power | to 4 050RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 126Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 133km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 27second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 540 to 810km |
| Front suspension | Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.