This 2.0 TD MT (87 hp) engine was fitted in the S3 Avant wagon, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 1920litre |
| Min. boot capacity | 644litre |
| Kerb weight | 1230kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Front track | 1468mm |
| Rear track | 1467mm |
| Displacement | 570kg |
| Front/rear axle load | 1050/930kg |
| Permitted road-train weight | 3300kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1986cm3 |
| Engine power | 87bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 172Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 890km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.