This 1.8 MT (75 hp) engine was fitted in the S3 Avant wagon, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 138Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 1920litre |
| Min. boot capacity | 644litre |
| Kerb weight | 1130kg |
| Gross weight | 1630kg |
| Front track | 1468mm |
| Rear track | 1467mm |
| Displacement | 500kg |
| Permitted road-train weight | 2780kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 163km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.7second |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.