This 2.2 T quattro MT (165 hp) engine was fitted in the S3 Avant wagon, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 240Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2226cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 1920litre |
| Min. boot capacity | 644litre |
| Kerb weight | 1373kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Front track | 1476mm |
| Rear track | 1471mm |
| Displacement | 627kg |
| Permitted road-train weight | 3800kg |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Top speed | 213km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Solid axle, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 13.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.