This 1.6 MT (75 hp) engine was fitted in the 8A/B3 Sedan, which was produced by Audi from 1986 to 1991. In addition to this engine, 20 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4393mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2546mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1595cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 125Nm |
| RPM at max torque | 2700RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 163km/h |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Cruising range | from 700 to 1 030km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.