This 2.0 E quattro MT (137 hp) engine was fitted in the 8A/B3 Sedan, which was produced by Audi from 1986 to 1991. In addition to this engine, 20 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4393mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2546mm |
| Kerb weight | 1110kg |
| Gross weight | 1570kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 137bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 181Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Cruising range | from 570 to 1 130km |
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10m |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.