This 1.8 TFSI S-tronic (160 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [2-й Restyling] Cabriolet, which was produced by Audi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4238mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 260litre |
| Kerb weight | 1450kg |
| Gross weight | 1955kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1798cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 4 500 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 500 RPM |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 94mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 630 to 1 020km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Number of gears | 7 |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.