This 2.0 TDI S-tronic (140 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [2-й Restyling] Cabriolet, which was produced by Audi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4238mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 674litre |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 1995kg |
| Displacement | 425kg |
| Permitted road-train weight | 3395kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 920 to 1 200km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Number of gears | 6 |
| City | 6.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 5.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.