This 1.9 TDI MT (105 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [2-й Restyling] Cabriolet, which was produced by Audi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4238mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 260litre |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 674litre |
| Kerb weight | 1425kg |
| Gross weight | 1925kg |
| Displacement | 500kg |
| Permitted road-train weight | 3325kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 860 to 1 280km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 7.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 5.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.