This 1.6 MT (102 hp) engine was fitted in the 8P Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2003 to 2005. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 570 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1595cm3 |
|---|---|
| Engine power | 102bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 148Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4203mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1517mm |
| Ground clearance | 121mm |
| Kerb weight | 1205kg |
| Gross weight | 1765kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Front/rear axle load | 950/975kg |
| Permitted road-train weight | 3265kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.