This 3.2 MT Quattro (250 hp) engine was fitted in the 8P Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2003 to 2005. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 410 to 730km |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 3189cm3 |
|---|---|
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 3 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 95.9mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4203mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1517mm |
| Ground clearance | 141mm |
| Kerb weight | 1495kg |
| Gross weight | 2055kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 281litre |
| Max. boot capacity | 1031litre |
| Front/rear axle load | 1120/1095kg |
| Permitted road-train weight | 3855kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.