This 2.0 FSI MT (150 hp) engine was fitted in the 8P Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2003 to 2005. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4203mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1517mm |
| Ground clearance | 121mm |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1835kg |
| Displacement | 560kg |
| Front/rear axle load | 1020/975kg |
| Permitted road-train weight | 3535kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 211km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 570 to 1 040km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.