This 2.8 FSI multitronic (210 hp) engine was fitted in the D3/4E [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1894mm |
| Length | 5062mm |
| Height | 1444mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Front track | 1629mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Rear track | 1615mm |
| Kerb weight | 1690kg |
| Gross weight | 2290kg |
| Displacement | 600kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1230/1230kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2773cm3 |
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 800RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 82.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3000up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 238km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 760 to 1 430km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.1m |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.