This 3.2 FSI multitronic (260 hp) engine was fitted in the D3/4E [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 610 to 1 270km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.7second |
| Displacement | 3123cm3 |
|---|---|
| Engine power | 260bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 330Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5062mm |
| Width | 1894mm |
| Height | 1444mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Front track | 1629mm |
| Rear track | 1615mm |
| Kerb weight | 1690kg |
| Gross weight | 2290kg |
| Displacement | 600kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1230/1230kg |
| Permitted road-train weight | 4390kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 17.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.