This 3.0 L TDI tiptronic quattro (233 hp) engine was fitted in the D3/4E [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1894mm |
| Length | 5192mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3074mm |
| Front track | 1629mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Rear track | 1615mm |
| Kerb weight | 1895kg |
| Gross weight | 2495kg |
| Displacement | 600kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1355/1270kg |
| Permitted road-train weight | 4695kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 233bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 91.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1400up to 3 250 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 243km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 750 to 1 410km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.5m |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.