This 3.0 TDI tiptronic (204 hp) engine was fitted in the D4/4H Sedan, which was produced by Audi from 2010 to 2013. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 1 220 to 1 730km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | from 3 750 to 4 500RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 3 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 91.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5137mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Kerb weight | 1870kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Displacement | 635kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.