This 4.2 FSI quattro tiptronic (372 hp) engine was fitted in the D4/4H Sedan, which was produced by Audi from 2010 to 2013. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 680 to 1 250km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| Displacement | 4163cm3 |
|---|---|
| Engine power | 372bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 445Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5137mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Kerb weight | 1910kg |
| Gross weight | 2525kg |
| Displacement | 615kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Permitted road-train weight | 4825kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.