This 6.3 W12 L quattro tiptronic (500 hp) engine was fitted in the D4/4H Sedan, which was produced by Audi from 2010 to 2013. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 540 to 990km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 6299cm3 |
|---|---|
| Engine power | 500bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 625Nm |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5267mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2130kg |
| Gross weight | 2655kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Permitted road-train weight | 4955kg |
| Loading height | 690mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 14.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.