This 2.0 TDI MT (150 hp) engine was fitted in the 8R [Restyling] SUV, which was produced by Audi from 2012 to 2017. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4629mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1627mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Front track | 1625mm |
| Rear track | 1620mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1755kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Displacement | 505kg |
| Permitted road-train weight | 4260kg |
| Loading height | 668mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 1 250 to 1 530km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 6.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.