This 3.0 TDI clean diesel S tronic quattro (258 hp) engine was fitted in the 8R [Restyling] SUV, which was produced by Audi from 2012 to 2017. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4629mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1655mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1617mm |
| Rear track | 1614mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1955kg |
| Gross weight | 2490kg |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Displacement | 535kg |
| Permitted road-train weight | 4890kg |
| Loading height | 694mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 258bhp |
| RPM at max power | from 4 000 to 4 500RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 580Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Cruising range | from 1 060 to 1 290km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Number of gears | 7 |
| City | 8.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.