This 2.0 TFSI Tiptronic quattro (180 hp) engine was fitted in the 8R [Restyling] SUV, which was produced by Audi from 2012 to 2017. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 870 to 1 140km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | from 4 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 3 800 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4629mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1655mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1617mm |
| Rear track | 1614mm |
| Kerb weight | 1845kg |
| Gross weight | 2380kg |
| Displacement | 535kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Permitted road-train weight | 4530kg |
| Loading height | 694mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.