This 3.0 TDI Tiptronic quattro (249 hp) engine was fitted in the 4M SUV, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1968mm |
| Length | 5052mm |
| Height | 1741mm |
| Wheelbase | 2994mm |
| Front track | 1679mm |
| Min. boot capacity | 890litre |
| Max. boot capacity | 890litre |
| Rear track | 1691mm |
| Kerb weight | 2055kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Displacement | 695kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | from 2 910 to 4 500RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 2 910 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 1 370 to 1 750km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 8 |
| Turning circle | 12.4m |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.