This 3.0 TFSI Tiptronic quattro (333 hp) engine was fitted in the 4M SUV, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Number of cylinders | 6 |
|---|---|
| Cylinder layout | V-type |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 440Nm |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 500RPM |
| Engine power | 333bhp |
| Displacement | 2995cm3 |
| RPM at max torque | 2900up to 5 300 RPM |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 8 |
| Turning circle | 12.4m |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Top speed | 250km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Cruising range | from 900 to 1 250km |
| Emission standard | EURO VI |
| Kerb weight | 2045kg |
|---|---|
| Gross weight | 2740kg |
| Front track | 1679mm |
| Height | 1741mm |
| Rear track | 1691mm |
| Min. boot capacity | 890litre |
| Wheelbase | 2994mm |
| Max. boot capacity | 890litre |
| Length | 5052mm |
| Width | 1968mm |
| Seats | 5 |
| Body type | SUV |
| Displacement | 695kg |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.