This 2.0 TFSI Tiptronic quattro (252 hp) engine was fitted in the 4M SUV, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Cruising range | from 970 to 1 310km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 233km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 252bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5052mm |
| Width | 1968mm |
| Height | 1741mm |
| Wheelbase | 2994mm |
| Front track | 1679mm |
| Rear track | 1691mm |
| Kerb weight | 1985kg |
| Gross weight | 2680kg |
| Displacement | 695kg |
| Min. boot capacity | 890litre |
| Max. boot capacity | 890litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.