This 1.8 TFSI MT (180 hp) engine was fitted in the 8S Roadster 2-doors, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Number of cylinders | 4 |
|---|---|
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 250Nm |
| Displacement | 1798cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max power | from 5 100 to 6 000RPM |
| Engine power | 180bhp |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1250up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Height | 1353mm |
|---|---|
| Length | 4177mm |
| Width | 1832mm |
| Rear track | 1552mm |
| Min. boot capacity | 305litre |
| Front track | 1572mm |
| Wheelbase | 2505mm |
| Seats | 2 |
| Body type | Roadster |
| Gross weight | 1620kg |
| Kerb weight | 1375kg |
| Displacement | 245kg |
| Max. boot capacity | 305litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.2second |
| Top speed | 237km/h |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 660 to 980km |
| Emission standard | EURO VI |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 6 |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.