This 2.0 TFSI S tronic quattro (230 hp) engine was fitted in the 8S Roadster 2-doors, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Seats | 2 |
|---|---|
| Height | 1353mm |
| Body type | Roadster |
| Length | 4177mm |
| Width | 1832mm |
| Front track | 1572mm |
| Wheelbase | 2505mm |
| Rear track | 1552mm |
| Min. boot capacity | 305litre |
| Gross weight | 1745kg |
| Kerb weight | 1500kg |
| Displacement | 325kg |
| Max. boot capacity | 712litre |
| Number of cylinders | 4 |
|---|---|
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max power | from 4 500 to 6 200RPM |
| Engine power | 230bhp |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 370Nm |
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 4 300 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
|---|---|
| Gearbox | Electronic |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 6 |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.6second |
| Top speed | 250km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Cruising range | from 630 to 950km |
| Emission standard | EURO VI |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Disc |
| Front brakes | Ventilated disc |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.