This 2.0 TFSI S tronic (230 hp) engine was fitted in the 8S Roadster 2-doors, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1832mm |
| Length | 4177mm |
| Height | 1353mm |
| Wheelbase | 2505mm |
| Max. boot capacity | 712litre |
| Kerb weight | 1425kg |
| Gross weight | 1670kg |
| Front track | 1572mm |
| Min. boot capacity | 305litre |
| Rear track | 1552mm |
| Displacement | 325kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | from 4 500 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 4 300 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 580 to 890km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.