This 4.0 D AT (421 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Bentley from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Cruising range | from 900 to 1 180km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 270km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 3956cm3 |
|---|---|
| Engine power | 421bhp |
| RPM at max power | from 3 750 to 5 000RPM |
| Maximum torque | 900Nm |
| RPM at max torque | 1000up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Triple turbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5140mm |
| Width | 1998mm |
| Height | 1722mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb weight | 2499kg |
| Gross weight | 3250kg |
| Min. boot capacity | 431litre |
| Max. boot capacity | 1774litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.