This 6.0 AT 4x4 (608 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Bentley from 2015 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Width | 2223mm |
| Length | 5141mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 2422kg |
| Gross weight | 3250kg |
| Seats | 4 |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5950cm3 |
| Engine power | 608bhp |
| RPM at max power | from 5 250 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 900Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | W-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1250up to 4 500 RPM |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.2mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 301km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 19.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 500 to 1 050km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic elastic element, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic elastic element, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Number of gears | 8 |
| City | 23 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 15.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.