This 325is AT (170 hp) engine was fitted in the E30 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 1987 to 1994. In addition to this engine, 34 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 470 to 610km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 209km/h |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 222Nm |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4460mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1295kg |
| Gross weight | 1735kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.