This 325ix MT (171 hp) engine was fitted in the E30 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 1987 to 1994. In addition to this engine, 34 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 440 to 770km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 2494cm3 |
|---|---|
| Engine power | 171bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 226Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4325mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1416mm |
| Kerb weight | 1280kg |
| Gross weight | 1740kg |
| Displacement | 460kg |
| Min. boot capacity | 404litre |
| Max. boot capacity | 404litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.