This 320i AT (156 hp) engine was fitted in the E90/E91/E92/E93 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2008 to 2013. In addition to this engine, 64 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4531mm |
| Width | 1817mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1506mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1445kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 550 to 1 050km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.