This 335i xDrive AT (306 hp) engine was fitted in the E90/E91/E92/E93 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2008 to 2013. In addition to this engine, 64 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 480 to 930km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| Displacement | 2979cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1200up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4531mm |
| Width | 1817mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1630kg |
| Gross weight | 2150kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.