This 320d AT (190 hp) engine was fitted in the F30/F31/F34 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2015 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 1 210 to 1 580km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.2second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4633mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1543mm |
| Rear track | 1583mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2025kg |
| Displacement | 575kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Front/rear axle load | 925/1145kg |
| Permitted road-train weight | 3825kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 5.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.1 litres / 100km |
| Average | 4.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.