This 320i xDrive MT (184 hp) engine was fitted in the F30/F31/F34 [Restyling] Sedan, which was produced by BMW from 2015 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 710 to 1 150km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 232km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1350up to 4 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4633mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1542mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1595kg |
| Gross weight | 2095kg |
| Displacement | 575kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Front/rear axle load | 990/1180kg |
| Permitted road-train weight | 3795kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.