This 520i MT (170 hp) engine was fitted in the E60/E61 Sedan, which was produced by BMW from 2003 to 2007. In addition to this engine, 40 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 540 to 1 030km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 2171cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 72mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4841mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 1485kg |
| Gross weight | 2025kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.