This 525xi MT (218 hp) engine was fitted in the E60/E61 Sedan, which was produced by BMW from 2003 to 2007. In addition to this engine, 40 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 970km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 237km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 2750up to 4 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 78.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4841mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1482mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1582mm |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2150kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.